چند سال زندان برای جرم تجاوز نکرده

[ad_1]

یک دادگاه فدرال در آمریکا حکم داده است به پنج نفری که 25 سال پیش به اشتباه به جرم تجاوز به زندان افتاده بودند بابت سال‌های زندانشان در مجموع ۴۱ میلیون دلار غرامت پرداخت شود.

در سال ۱۹۸۹ زنی سفیدپوست در پارکی در نیویورک مورد تجاوز قرار گرفت و پنج نوجوان سیاه‌پوست و لاتین‌تبار به اتهام ارتکاب این تجاوز به زندان افتادند.

یوسف سلام

یوسف سلام، یکی از پنج نفری که به غلط به ارتکاب تجاوز متهم شده بود

با وجود اینکه قربانی تجاوز حافظه خود را از دست داده و مهاجم یا مهاجمان را به یاد نداشت، همچنین شاهد و مدرک قانع‌کننده‌ای در کار نبود، این پنج نفر مطابق اعتراف اولیه به حبس محکوم شدند، هرچند می‌گفتند که با تهدید و زیر کتک مجبور به اعتراف شده بودند.

پرونده آنها به “پنج تن سنترال پارک” معروف شده بود. یک فیلم هم از روی ماجرای زندگی این پنج نفر ساخته شده است.

سرانجام در سال ۲۰۰۲ شخصی دیگر به جرم تجاوز در زندان بود به ارتکاب این مورد تجاوز اعتراف کرد و شواهد دی‌ان‌ای نیز اعتراف او را تایید کرد.

به این ترتیب پنج نفری که به غلط محکوم شده و بین ۶ تا ۱۳ سال را در زندان سپری کرده بودند، درخواست غرامت کردند و در نهایت دادگاه حکم داد که هر یک از آنها به ازای هر یک سالی که در زندان سپری کرده، یک میلیون دلار غرامت دریافت کند.

با این حال مقام‌های نیویورک همچنان می‌گویند مسئولان قضایی و انتظامی مرتبط با پرونده عملکرد نادرستی نداشته‌اند.

هفته گذشته نیز مورد مشابهی در ایالت کارولینای شمالی روی داد و دو برادر ناتنی پس از تحمل سه دهه حبس به جرم تجاوز جنسی و قتل، در پی آزمایش دی ان‌ای بیگناه اعلام و از زندانی در ایالت کارولینای شمالی کلیک آزاد شدند.

آنها نیز سیاه‌پوست بودند. برخی دستگاه قضایی و پلیس آمریکا را متهم می‌کنند که در مواردی عملکردی نژادپرستانه و علیه اقلیت‌های سیاه‌پوست، خاورمیانه‌ای و یا لاتین‌تبار دارند.
 

سه نفر از پنج نفر پرونده پنج تن سنترال پارک که به غلط به زندان افتاده بودند
سه نفر از پنج نفری که به غلط به زندان افتاده بودند

منبع: فرارو

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *